Caid Royals - Sven & Kolfinna - Awards Given

Awards given during the Reign of Sven and Kolfinna.

Coronation
Court Baron - William Schuyler
Court Baroness - Philippa Llewelyn Schuyler
Duchess - Chamayn of Castile
King’s Champion - Edward Senestre

Queen’s Champion
Acorn - Sven Orfhendur
Argent Arrow - Christina O'Cleary
Award of Arms - Aline Lucas
Award of Arms - Marion Fitz Thomas
Award of Arms - Philip Quartermayne
Legion of Courtesy - Mealla Caimbuel
Queen’s Champion Archery - Robert Lanternsmith
Queen’s Champion Armored Combat - Edric Aaron Hartwood
Queen’s Champion Rapier - Darius Blackacre
Queen’s Champion Youth Combat (6 & under) - Christopher MacCrimmon
Queen’s Champion Youth Combat (7-9) - Antonius Maximus
Queen’s Champion Youth Combat (10-12) - Logan son of Killian
Queen’s Champion Youth Combat (13-15) - Kol of Al Sahid

Principality of Caid Tournament
Award of Arms - Signy Dorskafjaroargyoja
Dolphin - Battista de Lagos
Dolphin - Sigvald Hauksen
Duelist - Garrick Thomas Atwell
Harp Argent (Poetry) - Antonio lo Seccante della Rovere, detto "Secca"
Lux Caidis (Healing Arts) - Mercy of the Hands

Nordwache Anniversary
(Awards presented by the B&B Nordwache while TRM were at Lilies War)
Argent Arrow - Michael of Bolton
Award of Arms - Nikolai Barota
Award of Arms - Oan by the Way
Award of Arms - Tamara Barota
Award of Arms - Thomas of St. Brenden’s
Crescent - Brian Gard of Yale
Dolphin - Mareona an Ruadh Madabh Alluidh
Dolphin - Miriel of Yale
Dolphin - Symeon Tobias Chabran
Lux Caidis (Cooking) - Seanach an tSeanachaidhe

Lilies War [Kingdom of Calontir]
Corde de Guerre - Ciar ingen Daire
Corde de Guerre - Tomás mac Caoil
Legion of Courtesy - Bronwen ferch Rhael (Subject of Calontir)

Gyldenholt Anniversary
Acorn - Aelfriede von Vogelsang
Acorn - Aaron mac Tigernaig
Acorn - Dana Wulfricsdottir
Argent Arrow - Altan Gal
Argent Arrow - Lijss van den Kerckhove
Award of Arms - Eleanor de Passavant
Award of Arms - Jethro van Gogh von Fashionson
Crescent - Caelfind ingen Chathassaig
Crescent - Dietrich von Vogelsang
Crescent -Tigernach mac Maonach
Dolphin - Adelheit Schwarzenkatze
Dolphin - Ursul Vladislavl' pravnuk

CP Prize
Award of Arms - Bjorn Zenthfeer
Award of Arms - Kate Blackacre
Award of Arms - Kira LeHorne
Award of Arms - McKayla Crowe
Award of Arms - Morten Skovrider
Award of Arms - Tiberius Veslusius Loricorinus
Chiron - Ingilborg Sigmundardottir
Crescent Sword - Dhugal Macbrewer
Crescent Sword - Harada Tatsuoki Dokusatsu
Lux Caidis (Costuming) - Ysabeau Anais Roussot du Lioncourt
Pelican - Gavin MacDhomhnuill
Vanguard of Honor - Alexander Kallidokos
Vanguard of Honor - Laertes McBride

Heatherwyne Anniversary
Acorn - Mhari ni Padraig
Award of Arms - Iona of Lyondemere
Award of Arms - Christian von Eiland
Award of Arms - William of Dartmouth
Court Baron - Malachi Halfdan Brightskull
Crescent - Elena Layk
Crescent Sword - Hagar the Blushing
Harp Argent (Costuming) - Johanna von Nürnberg
Harp Argent (Metal Work) - William MacLyr
Legion of Courtesy - Madelena Hidalgo de Valencia
Queen’s Personal Recognition {Kolfinna} - Njall Olaf Hagerson

Carreg Wen Anniversary
Award of Arms - Alice of Carreg Wen
Award of Arms - Fiona McGarry
Award of Arms - Juanita Montanez
Award of Arms - Michael McGarry
Award of Arms - Randwulf Caedes
Crescent - Edward Oakenheart
Crescent - Roderick Gelehrte
Dolphin - Theodosia of the Isles
Harp Argent (Inkle Weaving) - Olwen of Carreg Wen
Lux Caidis (Glasswork) - Collette Vitraria

Lyondemere Anniversary
Award of Arms - Matlens Litovka
Court Baron - Jamal Damien Marcus
Dolphin - Robert Crosar
Duellist - Marcos de La Cruz
Harp Argent (Arrow Making) - Robert Lantersmith
Harp Argent (Woodworking) - Klaus von Mainz
Landed Baron {Lyondemere} - Thomas Bordeaux
Landed Baroness {Lyondemere} - Angelina Nicollette de Beaumont

Darkwell War
Award of Arms - Gauwain of Yggdrasil House
Awards of Arms - Sariah of Yggdrasil House
Award of Arms - Timothy of Dun Or
Dolphin - Angharad of Dun Or
Dolphin - Hew Mar
Grant of Arms - Cormac Mór
Grant of Arms - Muiriath mac Labhruinn
Harp Argent (Middle Eastern Dancing) - Khalida al-Khansa'
Lux Caidis (Bardic Arts) - Thomas Whitehart

Darach Pirate
Acorn - Conri mac Eogan
Acorn - Liam Griffinson
Acorn - Morgan mac Eogan
Award of Arms - Aclina of Wyvern Heights
Award of Arms - Raúl Francisco d'Abrantes
Dolphin - Æduin of Skye
Dolphin - Luzia da Silva
Court Baron - Alexander Kallidokos
Court Baroness - Morgana Isolde of Ander Hall
Gauntlet - Edward Oakenheart
Grant of Arms - Griffin Crosthwaite
Grant of Arms - Kelvin of Tynedale
Harp Argent (Brewing) - Grimr Askmadr
Harp Argent (Leatherwork) - Illiana de Ravenna
Harp Argent (Leatherwork) - William Hethfield
Legion of Courtesy - Cáelfind ben Uí Chonfraích
Legion of Courtesy - Eógan Ua Confraích
Lux Caidis (Cooking) - Lorenz Wieland

Pennsic War
Corde de Guerre – Augustine von Freiburg
Corde de Guerre – Blaine de Navarré
Corde de Guerre – Christian von Eiland
Corde de Guerre – Una mannvitsbrekka
Corde de Guerre - Safiya bint Nasr al-Samiriyya
Corde de Guerre - Tofi Kerthjalfadsson
Court Baron – Erenric of Devon
Court Baroness – Svana Laransdottir
Crescent – Giles Hill of Sweetwater
Crescent Sword – Rowen Killian
Crescent Sword – Ceridwen Killian
Crossed Swords – The Spartans (Lakedaimones)
Dolphin – Giuseppe Francesco da Borgia
Legion of Courtesy – Eliane Duran (formerly Kylinne de Sancerre)
Legion of Courtesy – Roc of Wintermist

Festival of the Rose
Crescent - Christiaen de Groote
Legion of Courtesy - Astra Christiana Benedict
Right Noble Guild - Circle of Bards
Right Noble Guild - The Upper Crust (Gyldenholt cooking guild)
Royal Recognition of Excellence – Felice Filadoro

Western Seas Baronial Tournament
Award of Arms - Conan Hawkwood
Award of Arms - Lucian Barasu
Award of Arms - Valerie de Barberaque
Gauntlet - Uta Blackthorne
Harp Argent (Brewing) - Aberhardt Wendlander
Legion of Courtesy - Meadhbh Eileanach
Lux Cadis (Cooking) - Claudius Brutus di Bartolomeo

September Potrero War
(Awards presented by the B&B Calafia while TRM were at Western Seas)
Award of Arms - Andro Bruce
Award of Arms - Elizabeth Anna Marie Hugh
Award of Arms - Ketill rauDskeggr
Award of Arms - Mael Anfaid MacLeoid
Award of Arms - Nickodemus of the Romani Natalia
Award of Arms - Nickoli Wofskin
Award of Arms - Robert the Happy Abbey Afriken
Award of Arms - Ya'qub ibn Saadiq
Harp Argent (Middle Eastern Studies) - Alastar the Coursayre

Highland War
(Awards presented by the B&B Dun Or, Starkhafn and Dreiburgen while TRM were at Western Seas)
Award of Arms - Marina Flores de Luna
Award of Arms - Uldrik Foma
Award of Arms - Adrick Foma
Award of Arms - Gregor Toro
Dolphin - Blase di Angelo
Dolphin - Fritz der Gefolgsmann
Dolphin - Valdis Isbrandsdottir

Known World Academy of the Rapier
Duellist - Erich der Suchenwierth
Duellist - Ottavia Spadera
Duellist - Raphael ben Gideon
Harp Argent (Costuming) - Magdalene van den Velde
Legion of Courtesy - Lot Ramirez
White Scarf - Antonius Teasel

Crown Tournament
Award of Arms - Chad MacBean
Award of Arms - Gregor MacDonald
Award of Arms - Ouregon filia Flavius
Award of Arms - Petronel Harkakenden
Corde de Guerre - Patrick O'Malley
Crescent - Cei Myghchaell Wellinton
Crescent Sword - Jacques de Fairmont
Dolphin - Maridonna Dolce da Perugia
Dolphin - Ránulfr þhorfinnsson
Lux Caidis (Fiber Arts) - Una Orcadiana
Harp Argent (Bardic Arts) – Frederic de Cherbourg

Angels Anniversary
Award of Arms - Antonia de Andalucia
Award of Arms - Wolfram Zenthfeer
Dolphin - Cedric Myles Madoc
Harp Argent (Glasswork) - Macha Drake
Lux Caidis (Brewing) - Tomaso da Barbiano
Crescent Sword - Fabian Ricardo Cordon

Queen’s Equestrian Champion
Dolphin - Damales Redbeard
Crescent - Nils Reiter
Harp Argent (Metal work) - Bríg ingen mhic Raith
Harp Argent (Equestrian Arts) - Richard Surefoot Mallory
Legion of Courtesy - Anne Cathryn of Wicken Bonhunt
Legion of Courtesy - Kelly O'Donoghue
Queen's Champion Equestrian - Richard Surefoot Mallory

Dun Or Anniversary
Crescent - Ciar inghean ui Mhaoildeirg
Crescent Sword - Augustine von Freiburg
Crescent Sword - Tiberius Veslusius Loricorinus
Dolphin - Halldorr Thorhallsson
Dolphin - Andrew Baird
Harp Argent (Costuming) - Matlens Litovka
Lux Caidis (Pewter Casting) - Cera ingen Taidc
Lux Caidis (Leatherwork) - Elric Thurstonsen of Dragonskeep

Dreiburgen Anniversary
Dolphin - Eoin MacCuhail
Dolphin - Mary Dedwyd verch Gwallter
Harp Argent (Fiber Arts) - Marie Elaine de Womwell
Laurel (Brewing) - Donal O’Brien
Lux Caidis (Pottery) - Douceline de la Hay

Calafia Anniversary
Award of Arms - Anne Godwin of Tewkesbury of House Griffin
Award of Arms - Elinora di Gerardi
Award of Arms - Kimaya of The Abbey of Leng
Award of Arms - Sophia of Dehlingen
Award of Arms - Vittoria di Napoli
Award of Arms - Warin Fletcher
Crescent Sword - Disa Blatonn
Crescent Sword - Feia of Amber Moon
Dolphin - Kate Dogberry
Grant of Arms - Christel Leake
Pelican - Toline Rosalinde of Arundel

Coronation
Award of Arms - Esmeralda Shaporka
Award of Arms - Helga of Drafn
Award of Arms - Tindell of Calafia
Crescent - Mouren Muir
Dolphin - Anne de Beausoleil
Dolphin - Fearghus MacCulloch
Dolphin - Rois ingean ui Fhlaithbheartaigh
Harp Argent (Jewelry) - Kara the Twin of Kelton
Laurel (Metal Casting) - Gerhart von Altenberg
Laurel (Nalbinding and Knitting) - Medb Renata
Legion of Courtesy - Dante Lizza da Benevento
Pelican - Wulfric Thjostolfsson
Personal Heraldic Title - Éowyn Amberdrake
Royal Recognition of Excellence - GWW X Staff
Royal Recognition of Excellence - Caid College of Heralds
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Aleksina Taisiya Rogvolodovna
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Alexander Kallidokos
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Alys Chauntrey
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Aran Darkhelm
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Augustine von Freiburg
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Beathog nic Dhonnchaidh
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Blaine de Navarré
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Ciar ingen Dáire
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Domhnall mac Pharlain
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Elizabeth Greene
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Giuseppe Francesco da Borgia
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Isidora Ell'eva
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Ismay of Giggleswick
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Johanna von Nürnberg
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Kelly O'Donoghue
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Lorccán hua Conchobair
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Malachi Halfdan Brightskull
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Reyni-Hárekr Brandsson
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Svana Laransdottir
Signum Regni {Sven & Kolfinna} - Veronique de Viennois


Warning: include(/home/caidadmin/sca-caid.org/inc/nav-textblock.inc): failed to open stream: Permission denied in /home/royalsadmin/royals.sca-caid.org/57/awardsgiven.php on line 318

Warning: include(): Failed opening '/home/caidadmin/sca-caid.org/inc/nav-textblock.inc' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php:/usr/local/php5/lib/pear') in /home/royalsadmin/royals.sca-caid.org/57/awardsgiven.php on line 318